Doprava na vše ZDARMA
Doprava zdarma
Doprava zdarma

Analýza životního cyklu menstruačních kalhotek

V roce 2021 jsme provedli analýzu life-cycle assessment (LCA; jde o metodu posuzování životního cyklu produktu nebo služby z hlediska jeho působení na životní prostředí) našeho ikonického zboží – menstruačních kalhotek –, abychom popsali jejich dopady na životní prostředí. Přezkoumávalo a posuzovalo se získávání surovin a materiálů, doprava, výroba, distribuce, používání zákazníkem a konec životnosti produktu.

modibodi-udrzitelnost-6


Na posuzování životního cyklu (LCA) jsme poslali dvoje různé kalhotky Modibodi. Čekala je analýza celkové spotřeby vody i měření emisí CO2 vznikajících při jejich výrobě a používání. Vybrali jsme klasické bambusové kalhotky střihu Bikini savosti Light-Moderate a recyklované bezešvé Seamfree Full Brief s vysokou savostí Heavy-Overnight*. Výsledky zanesené v grafu poukazují na nejvyšší hodnoty emisí a spotřeby vody v rámci celého výrobně-spotřebního řetězce.

modibodi-udrzitelnost-6_1

Výsledky:

  • Nejvíc emisí CO2 vzniká během pěstování a sklízení plodin a jejich zpracování do textilních vláken a textilií.
  • Následuje spotřeba energie plynoucí z praní kalhotek spotřebitelem. To je z hlediska rizikového potenciálu globálního oteplování na druhém místě.
  • Doprava je důležitou součástí našeho plánu na snižování emisí. Volba námořní přepravy ve srovnání s tou leteckou výrazně snižuje emise.
  • Nejvýznamnějším faktorem pro spotřebu vody je praní, následuje voda spotřebovaná při pěstování rostlin (a chovu ovcí na vlnu), jež jsou zdrojem přírodních materiálů.

Savá vložka v kalhotkách Modibodi = o 70 % méně emisí CO2 a o 960 ks vložek či tamponů méně na skládkách.

modibodi-udrzitelnost-8

(Údaje vycházejí z LCA analýzy osmi středně savých vložek Modibodi v průběhu osmi let
ve srovnání s ekvivalentním množstvím tamponů a vložek.)

Možná se to na první pohled nezdá, ale přechod na opakovaně použitelné menstruační kalhotky může mít obrovský dopad na snížení emisí CO2. Používání jednorázových tamponů jednou osobou ročně vyprodukuje 8,2 kg emisí CO2 a na uživatele jednorázových vložek to vychází na 16,8 kg emisí CO2 ročně.

Absorpční vložky, které tvoří klín našich spodních kalhotek, jsme porovnávali s jednorázovými výrobky menstruační hygieny po dobu čtyř let, abychom získali co nejlepší srovnání. Výsledky ukázaly, že kalhotky Modibodi se svou vnitřní savou vložkou produkují výrazně méně uhlíkových emisí – kalhotky savosti Heavy-Overnight a kalhotky savosti Light-Moderate vytvářejí o 60 %, respektive 70 % méně emisí uhlíku než ekvivalentní hromada vložek a tamponů. (Data se zakládají na 8 párech klasických "Bikini" kalhotek s merino savou vložkou Modibodi za čtyři roky ve srovnání s ekvivalentním množstvím tamponů a vložek.)

V čem nás podporují vysledky LCA...

Nadále budeme používat obnovitelné materiály od farmářů a pěstitelů praktikujících regenerativní a organické zemědělství, které přispívá k lepšímu zdraví půdy a k přirozenému ukládání uhlíku do půdy.

Pokračujeme v používání recyklovaných tkanin, protože to podporuje efektivní využívání zdrojů.

Připomínáme zákazníkům, aby své Modibodi prali ve studené vodě s ostatním oblečením a pračku zapínali, až když je naplněná. Tím přispějí ke snížení spotřeby energie a vody.

Nadále si vybíráme pro dopravu a doručování zboží takové partnery, kteří se zavázali snižovat uhlíkovou stopu, například přechodem k elektromobilům.