Na materiálech záleží a my to dobře víme.

Bambus

Bambus je udržitelný materiál. Jeho pěstování nevyžaduje používání hnojiv ani pesticidů, není tolik náročné na zavlažování a nezpůsobuje půdní erozi. Bambus na plantážích roste rychle a sklizeň je bohatá na celulózové vlákno, které je měkké, prodyšné a odolné – ideální pro příjemné spodní prádlo.

Podobně jako u jakékoli produktivní plodiny lze bambus pěstovat udržitelně, nebo neudržitelně. Je důležité rozlišovat mezi bambusem pěstovaným a sklizeným způsobem, který odpovídá dnešním očekáváním v oblasti životního prostředí, a bambusem, který problémy zhoršuje. Proto se při nákupu bambusu držíme zásad CanopyStyle Bamboo Position, jde např. o to, že bambus nebyl pěstován v podmínkách, které vyžadují nebo vyžadovaly přeměnu přirozených lesních ekosystémů na bambusové plantáže, atd. Nakupujeme bambus certifikovaný FSC (systém certifikace lesů, který má v současnosti nejpřísnější požadavky).

Do konce roku 2022 začneme doposud používanou bambusovou viskózu nahrazovat bambusovým lyocellem, i to je součást našeho preferovaného materiálového standardu.

bambus.modibodi

Merino vlna

Merino je přírodní, obnovitelný, biologicky odbouratelný materiál, který odvádí vlhkost a je přirozeně antimikrobiální, proto ho používáme v savých vložkách našich výrobků. V Modibodi spolupracujeme s certifikovanými australskými farmáři, kteří praktikují udržitelné hospodaření s půdou, podporují biologickou rozmanitost a procesy, při kterých se uhlík navazuje zpět do půdy. Vlna od nich má záruky mulesing-free.

ovce-menstruacni-kalhotky-modibodi

Bio bavlna

Bavlna je plodina, která roste podobně jako pšenice, sója či kukuřice na velkých plochách a stejně jako potravinářské plodiny ji lze pěstovat pomocí postupů neekologického, nebo ekologického zemědělství. Organická bavlna (bio bavlna) se pěstuje bez použití syntetických chemikálií, jako jsou insekticidy, pesticidy a herbicidy. To znamená, že tyto škodlivé látky neprosakují do půdy a neničí biologickou rozmanitost.

Podle Textile Exchange, společnosti, která se snaží zvýšit udržitelnost světového textilního průmyslu, pěstování konvenční bavlny využívá až 16 % světových insekticidů a 7 % pesticidů. Naše bavlněné výrobky jsou certifikovány globálním standardem organického textilu GOTS. Jedná se o nejpřísnější mezinárodní certifikát, který zaručuje ekologickou výrobu od pěstování přes zpracování až po distribuci hotového výrobku. Zároveň také garantuje etickou a sociálně odpovědnou stránku výroby v souladu se zásadami Fair Trade.

organicka-bavlna

Recyklovaný nylon

Recyklované materiály mají dvojí možný původ, protože obecně existují dva typy recyklace: post-spotřebitelská (např. využití použitých rybářských sítí nebo lahví na vodu) a před-spotřebitelská (využití nepoužitých textilií nebo přízí; materiál pochází ze zbytků vznikajících v průběhu zpracovatelského procesu). My používáme předspotřebitelský nylon, protože snižuje množství odpadu na skládkách a přispívá ke kruhovému modelu využívání zdrojů. Dává jim druhý život.
Tím, že se nevyrobí nový, panenský nylon, ušetří se energie a sníží emise uhlíku. Recyklovaný nylon je jinak stejně měkký, hladký, prodyšný a pohodlný úplně stejně jako nylon nerecyklovaný. :-)

ovce-modibodi-menstruacni-kalhotky