Filozofie Modibodi

Udržitelnost

V Modibodi se ve veškerém svém počínání snažíme o komplexní pozitivní dopad naší činnosti.

Menstruační prádlo je ze své podstaty krok udržitelným směrem. Nahrazuje se jím velké množství odpadu v podobě použitých a vyhozených jednorázových menstruačních potřeb. Položili jste si někdy otázku "Co se děje dál s tamponem?" Odpovídáme, že přes 27 tisíc kusů jich denně skončí jako odpad v oceánech. A pokud chcete vědět, kdy se rozloží jednorázová vložka, měli byste se na to vlastně ptát svých prapraprapravnoučat...

Použitá jednorázová menstruační hygiena generuje 200 000 tun odpadu ročně. To je děsivé číslo. Když připočítáme odpad v podobě jednorázových produktů pro zvládání inkontinence a také jednorázové pleny, dopad na životní prostředí je neuvěřitelně vážný. V Modibodi jsme se zavázali snížit závislost na výrobcích na jedno použití, jako jsou vložky a tampony, které nám pomáhají zvládat menstruaci a inkontinenci. Tyto „pohodlné“ pomůcky mají totiž velmi nevýhodné environmentální náklady.

Vlastní výzkum naší společnosti odhaluje, že 65 až 80 procent australských zákazníků přešlo na opakovaně použitelné spodní prádlo, aby jím nahradilo hygienické potřeby na jedno použití. To ilustruje pozitivní vliv naší značky na ekologickou uvědomělost společnosti. Těší nás to!

Udržitelnost se promítá i do materiálů, které k výrobě prádla používáme. Snažíme se také maximálně zajistit, aby naši dodavatelé spolupracovali s výrobci, kteří praktikují ekologické a etické postupy.

  • Bambus je udržitelný materiál. Jeho pěstování nevyžaduje používání hnojiv ani pesticidů, není tolik náročné na zavlažování a nezpůsobuje půdní erozi.
  • Merino je biologicky odbouratelný materiál, který je obnovitelný, odvádí vlhkost a je přirozeně antimikrobiální. Použitá vlna je z 95 % z australského farmového merina. V Modibodi spolupracujeme s certifikovanými farmáři - v jejichž chovech jsou ovce zdravé a šťastné.
  • Bio bavlna. Pěstování konvenční bavlny spotřebuje v celosvětovém měřítku až 16 % insekticidů a 7 % pesticidů. Organická bavlna se pěstuje bez použití škodlivých látek, což chrání nejen ekosystém, ale i pracovníky na bavlnových polích před vystavením toxickým chemikáliím. Dochází k menšímu okyselení půdy i menší půdní erozi. Organická bavlna je měkká, prodyšná a hypoalergenní, takže je ideální volbou pro výrobu spodního prádla. 
  • Recyklovaný nylon je měkký, hladký, prodyšný a pohodlný úplně stejně jako nylon nerecyklovaný. Jen použití recyklovaného materiálu vyjadřuje přístup značky k udržitelnosti: využít k životnému prostředí přátelštější materiál všude, kde to jen jde. Tím, že se nevyrobí nový, panenský nylon, ušetří se energie a sníží emise uhlíku.

Kromě toho jsme před pár lety udělali další eko krok vpřed a ustoupili jsme od plastů - kalhotky vám tedy přijdou v papírovém pytlíku.

Přirozenost

Dalším z pilířů filozofie naší značky je "no AirBrush policy", neboli autentické zachycování ženských těl v jejich přirozenosti, bez dodatečných vylepšení a retuší (AirBrush je software upravující fotografie, umí zjemnit pleť, vymazat akné, vytvořit make-up, vybělit zuby, zvýraznit barvu očí či zakrýt kruhy pod očima atd.).
Skutečné zobrazování skutečných žen je jedním ze společenských tabu, které se naše zakladatelka Kristy Chong snaží sveřepě prolomit. Fotografie žen, které prezentují Modibodi prádlo, jsou autentické. Při budování naší značky to mělo zásadní význam - ženy se s ní totiž rády ztotožní. Reálná těla jsou to, o co nám v Modibodi jde a čím jsme i mezi jinými značkami spodního prádla jedineční.

Společenský přesah

Součástí Modibodi DNA je odtabuizování tématu menstruace a inkontinence. Stejně odhodlaně a otevřeně se snažíme přispět k problému menstruační chudoby. Menstruační chudoba je problém zejména v rozvojových zemích, kde jsou hygienické menstruační potřeby nedostupné, příliš drahé a podobně. Ženám a dívkám pak nezbývá než "své dny" řešit v sociální izolaci doma, dívky v tyto dny nechodí do školy. To jen posiluje nerovnost mezi pohlavími, ženám chybí vzdělání i sociální aktivity. Menstruační chudoba je globální problém. Nejde ale jen o Afriku. V Etiopii sice polovina dívek vynechává školu každý měsíc během menstruace, data za rok 2017 hovoří ale o tom, že asi 137 700 britských dívek vynechává školu, protože si nemohou dovolit menstruační potřeby.

V Modibodi pomáháme ženám prostřednictvím svého programu Give a pair, kde mohou zákazníci přispět na to, aby ženy, jichž se menstruační chudoba týká, dostaly udržitelné menstruační pomůcky. Pro rok 2021 jsme si stanovili za cíl, že darujeme 100 000 kusů opakovaně použitelného nepropustného spodního prádla 20 000 lidí v nouzi.